Los patos reasignan a Zellweger a San Diego

Zellweger, 20, görde en assist (0-1=1) med ett plusminus på +2 på fyra matcher med Anaheim, inklusive sin första poäng i NHL-debuten den 23 januari mot Buffalo. Han är den femte backen i Ducks historia att göra en poäng i sin NHL-debut.

Han återvänder till San Diego med 8-17=25 poäng på 34 AHL-matcher denna säsong, vilket placerar honom på andra plats bland alla AHL-rookie-backar i mål och poäng per match (.74). Han är trea i poäng och assist, samtidigt som han delar första platsen bland alla AHL-backar i powerplaymål (3).

Han ligger på delad tredje plats bland San Diegos ledare i poäng och fjärde plats i assist. Han leder Gulles-backarna i mål och är tvåa i poängskyttet.

Den 177 cm långa och 85 kg tunga backen utsågs till den 2024 AHL All-Star Classic, den första Gulls-rookien att bli utvald som AHL-Star sedan Kalle Kossila (2017, Lehigh Valley) och den fjärde i klubbens historia. Zellweger, som valdes av Anaheim i den andra omgången (34:e totalt) av 2021 års NHL-draft, utsågs till CHL Defenseman of the Year 2022-23, den främsta backen bland spelarna i OHL, QMJHL och WHL.

Han utsågs även till WHL Defenseman of the Year (Bill Hunter Memorial Trophy) för andra året i rad. Zellweger ledde alla CHL-backar i poäng (32-48=80), mål och assist under säsongen 2022-23, då han för andra året i rad ledde alla junior backar i poäng (också 14-64=78 under 2021-22).

Den födde Fort Saskatchewan, Alberta, hjälpte Kanada till guldmedaljer vid 2022 och 2023 års World Junior Championships och vann även guld vid U-18 World Championship 2021.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *